18 hod – Vladimír Merta: Sólový koncert legendárního písničkáře

07.09.2012 08:20

Narozen 20. 1. 1946 v Praze.

 

Absolvent FAMU - filmová a tv scénáristika a režie.

Hudebník, publicista, esejista a spisovatel.

 

Nestraník.

V mládí jsem se zabýval malířskými a básnickými pokusy. Během studia architektury (člen studentského parlamentu v roce 1968, diplom ČVUT 1971) a během pobytu ve Francii jsem začal skládat vlastní písně.

 

Vydal jsem brzy první LP desku u francouzské společnosti Vogue (1969, 2009). Další publikační možnosti byly silně omezeny represivní politikou režimu. Na sklonku osmdesátých let mi Panton vydal dvojdesku s živým koncertem (1989, 2010). S přestávkami jsem vystupoval, publikoval a pokoušel se o vlastní filmařské projekty (scénář celovečerního filmu Opera ve vinici, FS Barrandov, režie J. Jireš, režie pořadu Tak ti ď… věnovaného památce J. Ježka a Semaforu v Lucerně, Čas her, Krajiny duše, krajiny těl, Saužení lásky v Ateliéru, režie T. Rózewiče - Kartotéka v Ypsilonce– zakázáno STB; Hodina vlka – Daniela Fišerová, Olomouc).

Člen OSA, pracoval jsem dva a půl roku jako člen výboru - vedoucí analytické skupiny, která sledovala metody rozkrádání na půdě svazu.

 

Zakládající člen Evropského kulturního klubu, za který jsem se zúčastnil setkání sítí evropských kulturních sítí v Irsku v roce 1992.

Psal jsem podněty pro ministerstvo kultury, ČT, úvahy a reflexe pro LN, Reportéra, MF Dnes, Ad, Jonáš, sborník folkloristických studií Národopisné aktuality, fotografoval a účinkoval ve Strážnici.

 

Během osmdesátých let jsem psal a režíroval animované filmy.Věnuji se filmové, divadelní a scénické hudbě, zhudebňování poezie, improvizované hudbě na pomezí žánrů. Od roku 1991 jsem vydal ve vlastním nakladatelství ARTeM knihu textů, školu hry na harmoniku a kytaru, zvukové nosiče. Dnes spolupracuji s ARTA, Galén, na Slovensku Opus a Hevhetia.

https://vladimirmerta.cz